Ortoptystka - PSPSS - DOBRA SZKOŁA W KROTOSZYNIE

Informator CKE dotyczący egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie
Ortoptystka - to osoba zajmująca się badaniem i leczeniem specjalistycznym zeza, niedowidzenia, zaburzeń wzroku oraz rehabilitacją pacjentów po operacjach zeza i urazów w obrębie oczodołu. Ortoptystki asystują w wielu badaniach okulistycznych dotyczących utraty widzenia: niedowidzenie, zaburzeń gałkoruchowych: zez, oczopląs, diagnozy chorób narządu wzroku: jaskra, zaćma, czy też doboru korekcji wady: okulary, soczewki kontaktowe. Niezbędne badania układu wzroku wykonują za pomocą odpowiednich urządzeń i tablic testowych.

Nauka trwa 2 lata ( 4 semestry)

Zajęcia odbywają się w trybie dziennym: czwartki, piątki, soboty i niedziele. Organizacja nauki w szkole umożliwia zdobycie dyplomu bez ograniczeń wieku ,konieczności posiadania matury, przerywania dotychczasowego zatrudnienia oraz studiów przez słuchaczy. Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia szkoły policealnej, a po zdaniu egzaminu państwowego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe tytuł ortoptystka z kwalifikacją MED.04.Świadczenie usług medycznych w zakresie ortoptyki oraz europass w języku angielskim, który stwarza możliwość pracy i nauki w Europie. Egzamin zawodowy kwalifikacji MED.04. odbywa się pod koniec klasy drugiej. Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie ortoptystka jest przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.04.

Świadczenie usług medycznych w zakresie ortoptyki:

• wykonywania badań ortoptycznych i określonych badań okulistycznych
  • prowadzenia ćwiczeń ortoptycznych w niedowidzeniu, zezie i innych
  • zaburzeniach mięśni gałkoruchowych oraz zaburzeniach widzenia obuocznego
  • dobierania pomocy optycznych i nieoptycznych do wykonywania ćwiczeń ortoptycznych
  • współpracy z pacjentem, lekarzem okulistą, ortometrystą i zespołem terapeutycznym
  • prowadzenia profilaktyki dotyczącej narządu wzroku

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:

• gabinety okulistyczne
  • gabinety ortoptyczne
  • gabinety pleoptyczno-ortoptyczne
  • poradnie leczenia zeza i niedowidzenia