Asystent osoby niepelnosprawnej - PSPSS - DOBRA SZKOŁA W KROTOSZYNIE

asystent osoby niepełnospranej

Informator CKE dotyczący egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzieAsystent osoby niepełnosprawnej (341201)

Organizacja kształcenia

informator ogólny

NAUKA TRWA 1 ROK, 2 SEMESTRY

Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym: w soboty i niedziele ( 2 zjazdy w miesiącu). Organizacja nauki w szkole umożliwia zdobycie dyplomu bez ograniczeń wieku ,konieczności posiadania matury, przerywania dotychczasowego zatrudnienia oraz studiów przez słuchaczy. Absolwenci Szkoły otrzymują świadectwo ukończenia szkoły policealnej, a po zdaniu egzaminu państwowego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, tytuł technikalny asystent osoby niepełnosprawnej z kwalifikacją SPO.01. Udzielanie pomocy i organizacja wsparcia osobie niepełnosprawnej oraz europass w języku angielskim,który stwarza możliwość pracy i nauki w Europie. Egzamin zawodowy odbywa się pod koniec drugiego semestru.

Kwalifikacje :

SPO.01. Udzielanie pomocy i organizacja wsparcia osobie niepełnosprawnej

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej jest przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji SPO.01. Udzielanie pomocy i organizacja wsparcia osobie niepełnosprawnej:
  • planowania, wraz z osobą niepełnosprawną lub jej rodziną, kompleksowego wsparcia
  • świadczenia opieki i wsparcia w zakresie samodzielnego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej
  • wsparcia osoby niepełnosprawnej w utrzymaniu lub podejmowaniu aktywności społecznej i zawodowej
  • udzielania pomocy osobie niepełnosprawnej w korzystaniu z różnych form kompleksowej rehabilitacji

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:
  • Domy Pomocy Społecznej,
  • Dzienne Domy Pomocy Społecznej,
  • Środowiskowe Domy Samopomocy,
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie,
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej,
  • Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej,
  • Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej,
  • Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze, Hospicja, Oddziały Szpitalne
  • Ośrodki Adaptacyjne,
  • Fundusze i Stowarzyszenia działające na rzecz osób niepełnosprawnych.

PLAN NAUCZANIA:

Przedmioty teoretyczne zawodowe:

• Bezpieczeństwo i higiena pracy
  • Podstawy psychologii i komunikacji interpersonalnej
  • Elementy pracy socjalnej
  • Planowanie i organizowanie wsparcia osobie niepełnosprawnej
  • Język obcy zawodowy
  • Język migowy

Przedmioty realizowane w formie zajęć praktycznych :

• Pracownia komunikacji alternatywnej i wspomagającej
  • Wspieranie i pielęgnowanie osoby z niepełnosprawnością
  • Trening umiejętności i kompetencji społecznych