Technik ortopeda - PSPSS - DOBRA SZKOŁA W KROTOSZYNIE

Technik ortopeda (321403)

Organizacja kształcenia

NAUKA TRWA 2 LATA, 4 SEMESTRY

Zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym:piątki, soboty i niedziele, organizacja nauki w szkole umożliwia zdobycie dyplomu bez ograniczeń wieku , konieczności posiadania matury,przerywania dotychczasowego zatrudnienia oraz studiów przez słuchaczy. Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia szkoły policealnej, a po zdaniu egzaminu państwowego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe tytuł technik ortopeda  z kwalifikacją MED.11. Wykonywanie i dobieranie przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych oraz europass w jezyku angielskim który stwarza możliwość  pracy i nauki w Europie.  Egzamin zawodowy kwalifikacji MED.11. odbywa się pod koniec klasy drugiej.

Kwalifikacje :

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik ortopeda jest przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.11. Wykonywanie i dobieranie przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych:

• oceniania stanu funkcjonalnego pacjenta wymagającego zaopatrzenia ortopedycznego oraz projektowania i wykonywania przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych
    • opracowywania indywidualnego planu zaopatrzenia ortopedycznego i zaopatrzenia w środki pomocnicze zgodnie z zaleceniami lekarza, specjalisty fizjoterapii oraz potrzebami pacjenta
    • dobierania i stosowania procesu technologicznego do wykonywania zaopatrzenia ortopedycznego i środków pomocniczych oraz kierowania tym procesem
    • dokonywania bieżących napraw przedmiotów ortopedycznych;
    • podejmowania współpracy z placówkami ochrony zdrowia w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz w zakresie wczesnej rehabilitacji pacjenta

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:

• Oddziały Chirurgiczne z pododdziałami ortopedycznymi,
          • Przychodnie Chirurgiczne,
          • Przychodnie Rehabilitacyjne,
          • Warsztaty Ortopedyczne znajdujące się na terenie szpitala,
          • Pracownie i Zakłady sprzętu ortopedycznego
          • Własna działalność gospodarcza.

PLAN NAUCZANIA:

Przedmioty teoretyczne zawodowe:

• Bhp w zakładzie ortopedycznym z elementami pierwszej pomocy
          • Zarys anatomii, fizjologii i patologii
          • Biomechanika ortopedyczna
          • Materiałoznawstwo i technologia obróbki materiałów
          • Przedmioty ortopedyczne i sprzęt rehabilitacyjny
          • Podstawy psychologii, socjologii i etyki
          • Podstawy prawne i planowanie pracy w zawodzie
          • Język obcy w ortopedii

Przedmioty realizowane w formie zajęć praktycznych:

• Pracownia anatomii